Okulary słoneczne

 

Okulary przeciwsłoneczne wyposażone są w soczewki, których zadaniem jest ograniczenie dopływu światła słonecznego do oczu przy jednoczesnym eliminowaniu w jak największym stopniu promieni UV.

Te dwie cechy są określone przez dwa parametry. Pierwszy, czyli tzw. kategoria filtra określa stopień zabarwienia soczewek, a tym samym zdolność do filtrowania światła widzialnego. Kategoria 0 przepuszcza 80-100% światła, a kategoria 4 tylko 3-8%. Wybór kategorii filtra zależy od przeznaczenia okularów – w warunkach umiarkowanego i silnego nasłonecznienia powinny wystarczyć okulary kategorii 2 lub 3. W przypadku pobytu na śniegu, wodzie, plaży, gdzie dodatkowo dociera do oczu światło odbite najlepiej sprawdzi się kategoria 4. Należy jednak pamiętać, że filtr kategorii 4 nie powinien być używany w okularach, w których prowadzimy samochód.

Drugi parametr to długość fali, do jakiej filtr UV eliminuje promienie UV. Oznaczenie UV400 oznacza, że okulary powinny filtrować fale o długości do 400 nm, a więc całe spektrum fal UV.

Soczewki okularowe mogą być wyposażone dodatkowo w tzw. polaryzację, która powoduje, że do oczu dociera znacznie mniej oślepiających odblasków. Są one znakomitym wyborem przy sportach zimowych i wodnych. Mają jednak wadę – ograniczają widoczność ekranów LCD, a więc nie sprawdzają się np. przy prowadzeniu samochodu wyposażonego w ekrany LCD. Z tego też powodu nie są używane przez pilotów.

Dodatkowo na szkła przeciwsłoneczne może zostać naniesiona powłoka antyrefleksyjna, która wyostrza obraz poprzez eliminowanie odbić światła od okularów, a także powłoka lustrzana, która chroni oczy przed promieniowaniem podczerwonym i znajduje zastosowanie w okularach przeznaczonych do warunków wysokogórskich i pustynnych.

Kolejnym elementem, którym różnią się soczewki przeciwsłoneczne jest kolor. Najbardziej neutralnie na widzenie kolorów wpływają soczewki szare i brązowe. Soczewki zielone i niebieskie sprawdzają się dobrze przy słabszym nasłonecznieniu. Soczewki żółte są wykorzystywane w okularach do prowadzenia samochodu w nocy.

Szkła okularowe mogą być zabarwione jednolicie lub gradalnie – tzn. w taki sposób, że w górnej części są zabarwione mocniej, a w dolnej słabiej lub w górnej części zastosowany jest inny kolor niż w części dolnej.

IMG_9756IMG_9756
Updating…
  • Brak produktów w koszyku.